Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Opublikowany Autor blogksiazki

Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, redaktor czasopisma Millennium, przechodzi kryzys wartości i rezygnuje z obowiązków zawodowych. Podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hackerka, Lisbeth Salander. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i wykrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć…

Opinie i recenzje o powieści Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet:

„Wydawnicza sensacja, doskonały autor kryminałów, który pojawił się znikąd (…) Świat powieści kryminalnych rzadko jednocześnie podziwia i żałuje tak wielkiego talentu, jak Stieg Larsson”.
Sunday Times

„Dziennikarz i hackerka to doskonałe, wiarygodne postaci (…) powieść ma w sobie także coś z czułej historii miłosnej (…)
To niezwykła książka, pełna pasji, sugestywnego wyczucia miejsca i subtelnego wglądu w przekupne, złe umysły.”
Observer

„Cały ten szum jest w pełni uzasadniony (…) W książce świetne jest wszystko – bohater, fabuła, atmosfera.”
The Times

„Atmosferę oczekiwania na delicje w kolejnych częściach trylogii psuje niestety świadomość, że wkrótce po oddaniu rękopisu 50-letni Larsson zmarł na atak serca (…) jednak jego niezwykłe obserwacje na temat nadużycia władzy zarówno przez ludzi, jak i instytucje, zdobędą mu więcej czytelników niż mógł sobie wyobrazić.”
Sunday Telegraph

„Szwedzka powieść kryminalna, ma zarówno klasę, jak i społeczne sumienie. Tylko kwestią czasu było pojawienie się szwedzkiej wersji „Wojny i pokoju” (…) Ta potężna powieść jest wielka nie tylko dlatego, że zawiera mnóstwo wątków i dziesiątki postaci, ale jest także wielka fizycznie, do tego stopnia, że jeśli chcecie nie spać całą noc, by ją pochłonąć – a pewnie tak będzie – musicie zrobić to przy kuchennym stole, bo to za duże tomiszcze do czytania w łóżku (…) Konstrukcja i tempo fabuły są mistrzowskie. Nic dziwnego, że Europa oszalała na punkcie Blomkvista i jego nieodłącznej asystentki.”
Sydney Morning Herald

„Pełna energii historia o seryjnym mordercy.”
Mail on Sunday

Larsson wyciągnął z rękawa dwoje niezwykle absorbujących bohaterów. Kiedy tylko ich poznajemy, oddajemy się tej powieści bez reszty (…)
To obszar klasycznego angielskiego kryminału. Ale potem pojawia się coś mroczniejszego i bardziej krwawego – bardziej Thomas Harris niż Dorothy L. Sayers.
The Independent

„Styl leniwy i szczegółowy, fabuła interesująca i wiarygodna, ale przede wszystkim powieść ma cudownie oryginalną bohaterkę (…) niezwykła książka.”
Literary Review