Krzyżacy. Historia, zamki, bitwy

Opublikowany Autor blogksiazki

Zakon krzyżacki wciąż istnieje tuż obok nas – wydany w 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem album „Krzyżacy. Historia, zamki, bitwy” daje tego najlepsze dowody.

Od skromnych początków na Ziemi Świętej w XII wieku, przez czasy militarnej potęgi, po współczesność skoncentrowaną na działaniach charytatywnych – autorzy albumu „Krzyżacy.Historia, zamki, bitwy” przeprowadzają Czytelnika przez burzliwe dzieje jednego z najbardziej wpływowych w średniowiecznej Europie bractw zakonnych. Kładą przy tym szczególny nacisk na ich okryte czarną legendą rządy na terenie Polski, a także Rosji, Litwy, Estonii i Niemiec.

W albumie udało się odejść od stereotypowego, czysto faktograficznego przedstawienia dziejów zakonu. Zamiast tego rolę świadków historii odgrywają ślady po tej budzącej niegdyś strach organizacji wojskowej – zamki, twierdze, warownie. Miejsce po miejscu kamienne budowle przywołują pełnię krzyżackich dokonań: wzorową organizację, rzutką,choć nieuczciwą gospodarkę, bitwy i kontrowersyjne decyzje militarne, brutalną chrystianizację. Obrazu dopełnia opis reguły życia mnichów-rycerzy, ich codziennego ubioru, posiłków, kar, obyczajów, sposobów szkolenia.

Zakon krzyżacki fascynuje do dziś – kolejne inscenizacje słynnych średniowiecznych bitew, pod Grunwaldem czy Koronowem, na które tłumnie ściąga publiczność, także znalazły miejsce na kartach albumu. Dynamiczne, pełne życia zdjęcia z tych imprez pozwalają poczuć nieodwołalnie utraconą potęgę teutońskich rycerzy.
Album idealnie wpasowuje się w 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, ukazując nie tylko mroczne poczynania zakonu krzyżackiego, ale także jego niekwestionowane dokonania gospodarcze i militarne.