Dom schadzek, Martin Amis, Czytelnik

Opublikowany Autor blogksiazki

Dom schadzek Martin’a Amis’a, to kolejna książka wydawnictwa Czytelnik, po którą warto będzie sięgnąć, po bestsellerze Gomorra.

Dom schadzek nawiązuje do opisywanego między innymi przez Herlinga-Grudzińskiego Domu Swidanij, w którym więźniowie sowieckich łagrów mogli w pewnym okresie przyjmować odwiedziny żon. Martin Amis porzucił tym razem swoje naturalne środowisko londyńskiej dzielnicy Notting Hill i zapuścił się na teren Archipelagu Gułag.
W obozie pracy przymusowej gdzieś za kręgiem polarnym przebywa dwóch braci zakochanych w jednej dziewczynie, pięknej Żydówce Zoji, która pozostała w Moskwie. Zoja poślubiła młodszego z braci, Lwa, tuż przed jego aresztowaniem, o czym starszy dowiaduje się po przybyciu Lwa do obozu. Starszy brat, którego imienia nie poznajemy, weteran i bohater drugiej wojny światowej, jest narratorem powieści. Losy tego osobliwego, „nierównobocznego” trójkąta , wpisane w dzieje stalinowskiej i poststalinowskiej Rosji, relacjonuje swojej amerykańskiej pasierbicy, symbolizującej Conradowskie „oczy Zachodu”…

Można by powiedzieć, że Martin Amis i Rosja Stalina czekali tylko, żeby się spotkać. Który inny pisarz jego pokolenia zaryzykowałby potraktowanie potworności, jakie nawiedziły wiek dwudziesty, z takim wigorem, takim moralnym oburzeniem, taką brawurową śmiałością?
John Banville, „The New York Review of Books”