Delta Force

Opublikowany Autor blogksiazki

Historia elitarnej jednostki antyterrorystycznej spisana piórem jednego z pierwszych operatorów.

Pierwszy Operacyjny Oddział Sił Specjalnych Delta – powszechnie znany jako Delta Force – to najbardziej elitarny zespół komandosów w amerykańskim wojsku i prawdopodobnie najlepiej wyszkolony na świecie.

Delta Force 21 listopada 1977 roku. Już kilka miesięcy później Eric Haney trafił na selekcję do nowej jednostki i pomyślnie ją przeszedł. Znalazł się w prawdziwej elicie. Haney ujawnia szczegóły i tajemnice selekcji oraz szkolenia operatorów Delty.

Książka dokumentuje prawie 10 lat funkcjonowania Delta Force (m.in. akcje: Teheran, Grenada, Sudan, Ameryka Środkowa, Bejrut). Jednak język daleki jest od akademickiego wykładu. Haney pisze ze swadą, poczuciem humoru, obrazy są plastyczne, narracja wciągająca jak w najlepszej powieści kryminalno-szpiegowskiej.

Ale to również zapis przemiany Haneya. Z biegiem lat autor dostrzega, ze służba w elitarnym oddziale ma również mroczne strony. Delta uwikłana w gierki CIA wykorzystywana jest czasem do celów, z którymi operatorom trudno się pogodzić. Haney nie boi się pokazać i tej – politycznej strony funkcjonowania jednostki.