Co robić?

Opublikowany Autor blogksiazki

Co robić? Mały traktat o wyobraźni politycznej na użytek Europejczyków przedstawia pierwszy od lat śmiały i nowy pomysł na Europę-socjalną i innowacyjną, demokratyczną i skuteczną. Zaprezentowany tu projekt to być może jedna z ostatnich nadziei na jej prawdziwy sukces.

Unia Europejska znajduje się w poważnym kryzysie. Jest coraz mniej demokratyczna i solidarna. Coraz mniej atrakcyjna jako lider wyznaczający ogólnoświatowe trendy. Co robić? - to kluczowe pytanie współczesnej polityki zadaje Daniel Cohn-Bendit, legenda paryskiego Maja ’68. Jego odpowiedź to projekt polityczny-całościowa wizja społeczeństwa, pracy, solidarności.

Potrzebne jest zupełnie nowe rozdanie i to w trzech wymiarach. Nie wystarczy sam "zielony kapitalizm"-kwestie odnawialnej energii i ocieplenia klimatu muszą znaleźć się w centrum codziennej polityki. Nie wystarczy gospodarka oparta na wiedzy- komunikacja sieciowa ma budować więzi międzyludzkie i europejską sferę publiczną. Nie wystarczy "równość szans"-potrzeba wielkich nakładów na oświatę, badania i rozwój, ale także redystrybucji i dochodu gwarantowanego.

Daniel Cohn-Bendit (1945)-jeden z przywódców Maja ’68, rzecznik ruchu studenckiego w Paryżu. W związku z udziałem w wydarzeniach majowych został wydalony z Francji. Zamieszkał w Niemczech, gdzie współtworzył tzw. opozycję pozaparlamentarną, do 1990 roku wydawał lewicowy magazyn "Pflasterstrand". Od 1994 jest posłem Parlamentu Europejskiego z ramienia Zieloni – Wolny Sojusz Europejski, obecnie współprzewodniczy ich frakcji. W Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukazała się książka Maj ’68. Rewolta (2008) redagowana przez niego i R’digera Dammana.